Życiorys
Urodziłem się 30 grudnia 1962 roku w Gałkowie Dużym k/Łodzi. Całą edukację powszechną odbyłem w Łodzi, od Szkoły Podstawowej nr 187 do XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego. W 1981 roku zdałem egzamin na studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Politechnice Łódzkiej na Wydziale Mechanicznym. Studia ukończyłem w 1987 roku uzyskując dyplom z wyróżnieniem w specjalności Samochody i ciągniki. 6 lutego tego samego roku rozpocząłem pracę w Instytucie Maszyn Przepływowych na stanowisku konstruktora stażysty. Awansowałem, sięgając coraz wyższych stanowisk, najpierw w grupie inżynieryjno-technicznej, a od 1989 roku w grupie naukowo-dydaktycznej.
Wdrażałem się w prace naukowe, ale praca w Instytucie pozwoliła mi także rozwinąć wiele umiejętności inżynierskich. Jednym z zadań, które współrealizowałem, była konstrukcja, a następnie budowa stanowiska do badania małych turbin gazowych. Stanowisko to posłużyło mi do przygotowania grantu ówczesnego KBN, a po jego uzyskaniu i zrealizowaniu w latach 1994-1996, do przygotowania rozprawy doktorskiej zatytułowanej „Badania turbiny zespołu ładującego silnik tłokowy w warunkach stacjonarnego i niestacjonarnego zasilania”. Rozprawę obroniłem w kwietniu 1998 roku na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej.
Od 1997 roku rozpocząłem współpracę z Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi oraz Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu w obszarze inżynierii biomedycznej. Powstała wtedy koncepcja rozwinięcia pomysłu prof. Jacka Molla, dotyczącego mechanicznej dyskowej zastawki serca. W tym okresie współpracowałem także z grupą prof. Krzysztofa Kuzdaka z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w zakresie biopomiarów w metodach leczenia guzów tarczycy ciepłem i zimnem oraz regeneracji nerwów obwodowych.
Badania dotyczące przepływu krwi oraz oddziaływania krwi z konstrukcją „nienaturalną” i materiałami niebiologicznymi znalazły się w obszarze projektu badawczego Komitetu Badań Naukowych „Optymalizacja przestrzeni przepływowej mechanicznej zastawki serca z warstwą NCD oraz jej położenia kątowego w ujściu aorty”, którego byłem kierownikiem. Rezultaty tego projektu, jak i moich wcześniejszych prac pozwoliły na przygotowanie monografii habilitacyjnej „Mechaniczna uchylna dyskowa zastawka serca z warstwą nanokrystalicznego diamentu”, a kolokwium habilitacyjne odbyło się przed Radą Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej w październiku 2006 roku.
Uzyskanie habilitacji wzmocniło działania grupy młodych naukowców, którymi się opiekowałem. Realizowaliśmy dużo prac dla przemysłu (Dresser-Rand, Faurecia, PSA Citroen&Peugeot, Eurocopter – później Airbus Helicopters), w tym obliczenia i konstrukcję napędu śmigłowego dla najszybszego na świecie helikoptera X3. Jednocześnie rozwijaliśmy metody badań numerycznych dla przepływów krwi. W okresie 2008-2012 byłem kierownikiem zadania „Opracowanie mechanicznych zastawek serca oraz układu zasilania powietrza dla sterownika pneumatycznych komór wspomagania serca” w strategicznym projekcie „Polskie sztuczne serce”. Doświadczenia zebrane w trakcie moich badań nad przepływami krwi wykonanych w czasie realizacji projektów badawczych pozwoliły mi na przygotowanie monografii zatytułowanej „Modelling of Blood Flows”, wydanej w 2013 roku, a także w rozdziałach cyklu monografii podsumowujących projekt strategiczny „Polskie Sztuczne Serce”.
W sierpniu 2014 roku Prezydent RP podpisał moją nominację profesorską w obszarze nauk technicznych.
Moje doświadczenie organizacyjne zacząłem zdobywać współuczestnicząc w przygotowaniu konferencji Instytutu Maszyn Przepływowych, a następnie pełniąc funkcję Prodziekana ds. studenckich na Wydziale Mechanicznym przez dwie kadencje w latach 2002-2008. W zakresie moich obowiązków była także współpraca z zagranicą, a jej efektem – 12 nowych umów o wymianie studentów i pracowników. W latach 2006-2012 byłem profesorem wizytującym w Coventry University. W roku 2007 zostałem powołany do Zarządu Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego Sp. z o.o. jako członek Zarządu. Sprawowałem tę funkcję przez 10 lat. W październiku 2007 roku objąłem funkcję dyrektora Instytutu Maszyn Przepływowych PŁ, którą pełnię nadal. W roku 2008 Kolegium Elektorów PŁ, wybrało mnie jako Prorektora ds. kształcenia na kadencję 2008-2012. Politechnika w tym czasie uzyskała po raz pierwszy wyróżnienie Komisji Europejskiej ECTS Label. Dokonaliśmy rozwoju systemów informatycznych wspomagających kształcenie, co pozwoliło na zamianę indeksu papierowego na indeks elektroniczny. Przygotowaliśmy się także do nowego opisu systemu kształcenia poprzez zbiór efektów kształcenia. W roku 2009 zostałem powołany jako External Examiner w Cranfield University i piastuję tę pozycję nadal. 1 stycznia 2020 roku JM Rektor, prof. dr hab. inż. Sławomir Wiak powołał mnie do pełnienia funkcji Prorektora ds. kształcenia, a w marcu 2020 roku powierzył mi kierowanie Sztabem Antykryzysowym PŁ w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Od 1 września 2020 roku pełnię funkcję Rektora Politechniki Łódzkiej oraz Wiceprzewodniczącego Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. W 2020 roku dołączyłem do Komitetu Budowy Maszyn PAN.
Kierowałem 12 projektami badawczymi, w tym obecnie dwoma europejskimi, byłem koordynatorem 5 projektów w obszarze kształcenia, w tym 2 międzynarodowych, byłem głównym wykonawcą lub wykonawcą w kolejnych 9 projektach badawczych. Jestem współautorem 10 patentów i 15 zgłoszeń patentowych, promotorem 14 ukończonych doktoratów i opiekuję się obecnie 1 doktorantem, byłem opiekunem 70 prac magisterskich i inżynierskich. Wykonałem i kierowałem ponad 200 pracami dla przemysłu. Prace dla firmy Airbus Helicopters przyniosły uczelni ponad 10 mln zł przychodu. Według bazy Scopus byłem cytowany 483 razy, a indeks Hirscha dla tych prac wynosi 13. Brałem udział w opracowaniu 24 programów studiów (w tym 12 modyfikacji i 5 programów angielskojęzycznych), wdrażałem i wdrażam nowoczesne metody kształcenia.
Zostałem odznaczony Brązowym (2003) i Złotym (2012) Krzyżem Zasługi. W 2022 roku zostałem odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2023 roku otrzymałem Złoty Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas, również w 2023 otrzymałem Odznakę „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”
Gram w siatkówkę reprezentując Uczelnię, pływam na desce windsurfingowej, lubię czytać książki, a czasami nawet coś piszę, lubię zbierać grzyby, a gotowanie to moje hobby.